– Jag älskar hus. Det är därför jag är här.
Precis så börjar vår pratstund med Andreas Dahlqvist, Sigillets nya projekt- och fastighetsutvecklare sedan den 1 oktober.
En fantastiskt detaljerad beskrivning om vad ett hus representerar, levereras med en passion som inte går obemärkt förbi. Det tar inte många sekunder innan även vi blir övertygade om varför han innehar den kärlek som han gör, till just hus.
Andreas, som växte upp i Vargön nära Vänersborg och sedan långt tillbaka varit en inbiten Göteborgsbo, brinner verkligen för det han gör. Han har en lång och gedigen erfarenhet. Både som entreprenör, där han byggt och sålt flera företag, men har även haft andra ledande befattningar som bland annat administrativ chef, vice koncernchef och VD.
Sin senaste position var som VD på Månsson Fastigheter, arkitektbyrån Semrén & Månssons fastighetsbolag. Själva arkitektbyrån har han jobbat med i hela 26 år. Under dessa år var han bland annat med om att driva upp byrån från ett 40-tal anställda till nästan 350 personer när de var som flest.
Men det som ligger honom närmast om hjärtat, är att projektutveckla fastigheter. Han fick visserligen göra både mindre och större projekt inom den dåvarande verksamheten, men saknade kollegor.
– Jag kände mig ganska ensam eftersom jag var VD och de flesta andra var renodlade arkitekter. Så jag blev lite av en ”odd child” i verksamheten. Drömmen om att hamna i en kontext där alla brinner för hus på samma sätt som jag blev större, berättar Andreas.
Rollen på Sigillet
Då träffade han Henrik Nilsson, Sigillets VD. Han sökte visserligen en annan typ av person från början. Men de pratade ihop sig och Henrik tog sig en funderare. Och nu är Andreas här för att avlasta på projektsidan.
Dels för att ta sig an våra pågående projekt, där Polishuset och kvarteret Barken är ett bra exempel. Men även att ta tag i nya projekt. Att titta på beslutade detaljplaner och föreslå när vi ska starta upp och förverkliga dem. Identifiera nya platser när vi ska öka vårt fastighetsbestånd. Allt som en projekt- och fastighetsutvecklare ska göra.
Visioner
Ansiktet lyser upp på Andreas när vi frågar honom om han får drömma lite grann kring hans tjänst.
– Jag vill jobba med ännu fler fina hus som vi kan lyfta, säger han.
Han tar Polishuset och kvarteret Barken som exempel. Det är ett vackert hus som tar plats i staden, fast på ett ganska slutet sätt om man tittar tillbaka rent historiskt. Kvarteret har känts otryggt. Det har drivits kontorsverksamhet eller liknande, som inte riktigt har gjort jobbet.
– Nu vänder vi det till en publik verksamhet och gör det till en varm plats med öppet torg, hotell och nya lägenheter. Det kommer dra folk till området och det kommer att öka värdet på fastigheten. Samtidigt som det stärker hela stadsdelen. Ja, det låter kanske lite klyschigt, men att få vara med och lyfta sådana oslipade diamanter, att få dem att bli något som ger avtryck i staden. Det är det jag drömmer om att göra, berättar han entusiastiskt.
Fritiden
Det går inte obemärkt förbi att Andreas gillar att jobba. Men det finns även gott om fritidsintressen. Han bor i en hyresrätt i centrala Göteborg och har två tonårsdöttrar som idrottar mycket. Det upptar en del tid. Men sina fritidsintressen vin och gastronomi ligger också varmt om hjärtat. Och då är det definitivt inte en nackdel att bo mitt i staden, så man enkelt kan åtnjuta allt vad den har att erbjuda.
Och vad är livet utan kontraster? Han har även ett sommarhus mellan Uddevalla och Lysekil med tillhörande sågverk och snickeriverkstad. Så – en dryg timme norrut kan han slappna av från storstadpulsen, snickra en möbel eller fiska lite hummer.
Vi rundar av vår pratstund med att fråga honom om hans favoritrestaurang i Göteborg för tillfället.
– Vrå! I matväg är restaurangen utmanande med sitt japansk-nordiska kök. Det är min rekommendation, avslutar Andreas glatt.
Vi hälsar Andreas varmt välkommen till sigillet!



















